Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co wypada o nim wiedzieć?

20.11.2020, 10:49 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co wypada o nim wiedzieć?

Od praktycznie 25 lat, 16 listopada oficjalnie celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji codziennie styka się naprawdę sporo osób i właśnie ten dzień ma to uświadamiać. Komunikat do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, żeby zajęli się rozwiązaniem tego ogromnego problemu. Edukowanie, czy również organizowanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie tolerancji oraz brak poniżania osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest korzystną metodą przeciwstawiania się różnym złym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność była spowodowana poprzez regularnie pojawiające się akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, spotykają się właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Objawy nietolerancji mogą być okrutnie uciążliwe dla osób krzywdzonych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają komunikować o różnego rodzaju aktach agresji, a także pomóc w wyszukaniu głównych przyczyn pojawiania się nietolerancji. Żeby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju przedsięwzięcia, które bezwzględnie stają się pomocne w tym zakresie. Ma również szkolić, nauczyć uznania różnorodności względem kultur, zrozumienia innych ludzi, ale także celem tego typu działań jest umiejętności słuchania.

W jaki sposób w Polsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali generalny manifest, w którym przekazują ogromne oparcie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice poparli swoim podpisem ten apel. Prezydent stolicy, Trzaskowski Rafał ogłosił, że solidarność tego dnia będzie podkreślana przez zawieszanie różnobarwnych flag, jak i oświetlania budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane