W kraju od zeszłego czwartku rozprzestrzeniają się protesty mające związek ze zmianami dotyczącymi legalnej aborcji

29.10.2020, 12:52 0 komentarzy
W kraju od zeszłego czwartku rozprzestrzeniają się protesty mające związek ze zmianami dotyczącymi legalnej aborcji

W osiemdziesięciu miejscowościach w Polsce oraz w dwudziestu na świecie, na manifestacje wyszły pełnoletnie kobiety, ale także i mężczyźni razem z młodszymi osobami, celem dania wyrazu swojemu rozczarowaniu w sprawie orzeczenia TK pod względem możliwości legalnego usunięcia ciąży. 22 października, w czwartek, w godzinach porannych, zgodnie z decyzją Trybunału, uprawnienie do usunięcia ciąży w wypadku uszkodzenia zarodka jest wykluczające się z polską Konstytucją. Od tamtej chwili niepowstrzymanie są demonstracje, które mają wyrazić brak zgody odnośnie tego problemu. Protestującym towarzyszą tego typu slogany jak "Piekło Kobiet" czy też "To jest wojna". Skandowane są także takie treści, jak przykładowo "Wyp*******ć", ale też "***** ***", gdzie w puste pola da się wkomponować slogan, w zadziorny sposób nakazujący opuszczenia stanowisk przez rządzącą partię. Tak samo młode osoby, jak i starsi obywatele ruszyli na ulice, aby ukazać solidarność z Paniami, którym ograniczono prawa do wyboru dzięki decyzji rządu. Dziesiątki tysięcy tysięcy ludzi w wielu polskich miastach i tysiące w innych krajach ma na celu zaznaczyć, że taki przepis nie powinien zaistnieć w prawie i tym samym wyrazić swoją opozycję co do zapatrywań aktualnie panującego rządu.

Skala protestów jest potężna

Już na początku na demonstracji można było zobaczyć całe mnóstwo ludzi, najczęściej zirytowanych Pań. W największych miastach, strajkujących były setki, jeśli nie tysiące, ponadto nawet i w małych miejscowościach społeczność wyrażała sprzeciw, zbierając się pod urzędami miejskimi i wybierając się na tzw. "spacery". Na demonstracjach skandowanych jest całe mnóstwo haseł, wyśpiewywane są pieśni, a na plakatach da się odnaleźć różne napisy, jak chociażby "Moje ciało, mój wybór" albo No women, no kraj. Jednak czołowym symbolem, który pojawia się nieprzerwanie, jest piorun w kolorze czerwonym. Wiele osób pracujących w mediach oraz gwiazd albo decyduje się na przyłączenie się do manifestacji, pojawiając się na ulicach miast, albo rozpowszechnia posty w mediach społecznościowych, dając wyraz swojemu wsparciu dla sprawy. Z kolei partia, która jest u władzy a także przedstawiciele Kościoła Katolickiego wyciągają wniosek, że Strajk Kobiet to zryw, którego głównym motywem jest to aby rozregulować Polskę i namawiają do zrezygnowania z demonstracji.

W całej Polsce około 400 tysięcy osób dało o sobie znać na wielu ulicach w aż ponad 400 strajkach, jednakże największą liczbę osób demonstrujących można było widzieć w Warszawie. Zarówno Szczecin, Kraków, Poznań oraz multum wojewódzkich miast zostały objęte protestami. Nie wypada także zapominać o protestach w Niemczech, Londynie, we Włoszech, ale i również w Norwegii lub Australii. Codziennie w licznych miastach Polski można spotkać demonstracje, walczące o prawa kobiet w naszym kraju. Największy do tej pory sprzeciw ma mieć miejsce 30 października w piątek.

Tagi:

Zostaw komentarz