Zmagania z zanieczyszczeniem powietrza

23.11.2020, 11:45 0 komentarzy
Zmagania z zanieczyszczeniem powietrza

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić zaledwie parę dni temu.Z tego właśnie powodu wskazane jest aby nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może być dla ludzi naprawdę niezwykle groźny. Organiczne trucizny, które wdychamy niestety codziennie, bez wątpienia mają związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. Jak wiadomo warto notorycznie uświadamiać czym jest degradacja powietrza lub też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

W kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Trzeba przede wszystkim orientować się, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał ponadto, że połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny orzekł, że produkowana przez tę spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, iż kłopot ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga SARS-CoV-2 miała swój początek w miejscach o niezwykle wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog bezsprzecznie należałoby także być świadomym tego, co w praktyce jest decydującą przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu bez liku niszczycielskich substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich specyfikacji jest bardzo istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz